Kasia pyta: „Wróci Pan na Instagrama”?

Wróci Pan na Instagrama? Informacje o nowych filmach, ciekawostki, polecanki. Albo super byłoby przenieść tam to jedno słówko biologiczne dziennie. Jak np. @codziennienoweslowo czy jak jest w kontach służących uczeniu się angielskich słówek.

Moja odpowiedź

Bardzo dobry pomysł! Po raz kolejny jako nauczyciel mam szansę czegoś nauczyć się od moich uczniów. Jak najbardziej o tym myślałem, potrzebuję tylko dwóch rzeczy. Odpowiedniego pomysłu i dostatecznej ilości czasu.

Co do pomysłu, to od jakiegoś czasu korzystam z Adobe Spark. Wydaje mi się, że na takie potrzeby aplikacja byłaby w sam raz. Przyznam szczerze, że zawsze obawiałem się Instagrama z jednego powodu. Wydawało mi się, że mam za małe poczucie estetyki do prowadzenia takiego medium społecznościowego. Skoro jednak są aplikacje z gotowymi szablonami i same dobierające odpowiednie kolory, to myślę, że warto dać się przekonać do całego pomysłu :). W sumie jakiś czas temu wpadły mi w oko artykuły o marketingu na Instagramie, np. ten wpis na Medium.com.

W kwestii czasu to niestety nigdy nie będę w pełni zadowolony. Doba ma zdecydowanie za mało godzin… Wiem też, że udzielam się dla Was bardziej falami niż regularnie. Zasadniczy powód to nieregularność mojej pracy. Teraz (lipiec 2019 roku) mam kilka zajęć w tygodniu, a przed egzaminami w maju bywało ich około siedemdziesięciu. Nie ukrywam, że chciałbym z zajęć udzielanych pojedynczym uczniom zrobić coś na większą skalę. Kłopot polega na tym, że jak na razie utrzymuję się z lekcji, a przerwa w pracy celem poświęcenia się całkowicie blogowaniu, byłaby ryzykowna i nieodpowiedzialna. Mam jednak to do siebie, że w wolnych chwilach staram się robić coś kreatywnego. Nawet jeśli nic o tym nie mówię ani nie piszę. To, jak teraz pożytkuję wolny czas, może sprawić, że w przyszłości będę miał go dla Was więcej.

Mogę śmiało stwierdzić, że na tę chwilę zrobiłem spore postępy, jeśli chodzi o wszelkie prace związane z projektowaniem i obsługą stron internetowych. Dlatego mogę reaktywowować pomysł, przy którym poddałem się niecały rok temu. Powodem był brak umiejętności, które teraz w pewnym stopniu posiadłem. Ten pomysł to internetowy kurs maturalny z wykorzystaniem platformy Moodle.

Jak będzie wyglądać kurs?

Przykładowe zadanie z biologii
Przykładowy widok pytania testowego.

Moodle to takie brzydkie kaczątko e-learningu. Domyślne motywy są po prostu paskudne i bardzo ciężko się z nich korzysta. Próbowałem samemu je poprawiać, ale to była droga przez mękę. Jeśli jednak temu kaczątku pozwolimy zamienić się w łabędzia, to może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. W końcu udało mi się znaleźć motyw, który jakkolwiek wygląda: Space na platformie ThemeForest. Wymaga odrobiny poprawek, ale cieszy oko i myślę, że będzie się Wam na nim dobrze pracowało. Kolejna sprawa to ogromna złożoność platformy, ale z tym już sobie poradzę.

Pierwsza edycja kursu będzie zbiorem zadań zamkniętych (głównie wybór jednokrotny) z biologii. Przewiduję minimum tysiąc zadań, na tę chwilę przygotowałem ich już prawie 100 w ciągu kilku dni. Jeśli kurs się Wam spodoba, to rozszerzę go, np. o krótkie podcasty tłumaczące odpowiedzi na zadania. Jest możliwość wykorzystania otwartych zadań, które będę mógł oceniać sam. Na razie chcę skupić się na jednej rzeczy, skończyć ją i wówczas będę wiedział, czy dalsza praca w danej formie ma sens.

Pytania z kursu maturalnego
Bilans pracy kilku dni. Jak się „rozkręcę”, to w ciągu godziny piszę kilkanaście zadań.

Co z Instagramem?

Przejdźmy zatem do sedna pytania Kasi, czyli Instagrama. Moim zdaniem kurs maturalny i jego promocja za pomocą wspomnianej aplikacji to będzie bardzo zgrany duet. Myślę, że start we wrześniu będzie dobrym terminem.

Pozostaje jeszcze niedokończony wątek mojego czasu. Otóż w październiku zaczynam podyplomowy staż lekarski, dlatego będę udzielał mniejszej ilości korepetycji. Dobry czas, aby zmotywować się do rozwoju dydaktyki w nieco inny sposób. Poza tym kurs będzie komercyjny, w możliwie najbardziej przystępnej cenie. Przede wszystkim dla tych, którzy dołączą jako pierwsi. Ktokolwiek się zapisze, będzie miał zapewniony dostęp do matur, włącznie z terminem awaryjnym, czyli terminem w czerwcu.

Mam świadomość tego, że zadania testowe na egzamin z biologii to za mało. Od czegoś jednak muszę zacząć i taki interaktywny kurs z zadaniami zamkniętymi jest idealny na początek. Jeśli przypadnie Wam do gustu mój sposób uczenia się, polubicie się z Moodle i zaakceptujecie komercyjność rozwiązania, to będę mógł (nareszcie!) część swojego czasu poświęcić na wykonanie konkretnej pracy raz a dobrze. Chciałbym bardzo, abyśmy wszyscy z niej skorzystali.

Więcej szczegółów niebawem!

Bardzo dziękuję Kasi za wiadomość i zachęcam innych do nawiązania dialogu ze mną w ten sposób. Możecie to zrobić na tej stronie. To o wiele lepsza forma niż wiadomości prywatne, które gubią się na skrzynkach pocztowych. Z takiego kontaktu skorzystamy wszyscy.

Życzę wszystkim czytelnikom i słuchaczom powodzenia w dalszej nauce!

Dodaj komentarz